Zobu regulēšanas kapes
Zobu iztaisnošana un pareiza sakodiena noregulēšana ir tas, ko visbiežāk veic bērnu un jauniešu vecumā. Taču tai mūsu sabiedrības daļai, kuras bērnība pagāja padomju laikos, diemžēl kvalitatīva zobu aprūpe bieži vien izpalika, un rezultātā šodien mēs bieži redzam cilvēkus, kuru zobu stāvokli grūti atzīt par labu.
Taču, kā uzsver speciālisti, mūsdienās šķībi zobi, nepareizs sakodiens un to radītās neērtības vairs nav nolemtība, ar kuru būtu jāsadzīvo visu atlikušo mūžu. Turklāt nu zobu taisnošanas procesu iespējams veikt daudz saudzīgāk, jo līdztekus līdz šim biežāk izplatītājām zobu breketēm ir nākusi jauna, efektīva metode – caurspīdīgās zobu regulēšanas kapes. Vairāk par šo iespēju stāsta pieredzējusī zobārste, zobārstniecības klīnikas “Dentamix” vadītāja Ineta Majore.
Atbilde, kas ienāk prātā pirmā, protams, ir saistīta ar zobu estētisko izskatu un to īpašnieka pašapziņu. Taču bez šī ir vēl vairāki nopietni apsvērumi, kādēļ sakodiena uzlabošana ir patiešām svarīga.
+ Skaists smaids ceļ cilvēka pašapziņu, viņš iekšēji atplaukst, jūtas un izturas daudz brīvāk, uzlabojas viņa panākumi karjerā un sociālie kontakti.
+ Zobu nodilums. Šķībs sakodiens negatīvi ietekmē zobu veselību – kādā žokļa daļā zobi dilst pastiprināti, bet citā, iespējams, nemaz netiek nodarbināti.
+ Žokļa locītavas veselība. Nepareizs sakodiens var radīt diskomfortu pieauss rajonā – sāpes un skaņas ausīs, krakšķi atverot un aizverot muti. Bieži vien cilvēki šādos gadījumos problēmas cēloni meklē pie ausu ārsta, kamēr patiesībā to varētu atrisināt, noregulējot sakodienu.
+ Ēšanas diskomforts. Zobu primārais uzdevums ir sasmalcināt pārtiku cilvēka mutē, sagatavot to turpmākam gremošanas procesam. Ja neprecīza sakodiena dēļ tas kvalitatīvi nav iespējams, ēšanas procesa bauda būtiski samazinās.
+ Lai arī pirmajā brīdī tā varbūt nešķiet, tomēr pareizam zobu sakodienam ir liela ietekme uz cilvēka kopējo veselības stāvokli. Piemēram, slikti sakošļāta pārtika rada papildus slodzi kuņģim.
Zobu taisnošanas kapes tiek izgatavotas no caurspīdīga materiāla individuāli katram pacientam un tās jānēsā visu diennakti, izņemot ēšanas un zobu tīrīšanas brīžus.
Zobu regulēšanas process sākas ar konsultāciju, rentgena un foto uzņēmumu veikšanu un ārstniecības plāna sastādīšanu. Tad pacientam tiek izgatavots savs kapju komplekts, kuras viņš pēc tam patstāvīgi nēsā un secīgi nomaina ik pēc 7-10 dienām.
Atkarībā no problēmas sarežģītības, zobu regulēšanas process ilgst no 6 mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem. Procesā gaitā pacients ierodas uz kontroles vizītēm reizi divos līdz trijos mēnešos.
Zobu regulēšana ar kapēm ir saudzīga metode, kurai ir vairākas būtiskas priekšrocības:
Vizuālais izskats – kapes ir plānas, caurspīdīgas un gandrīz nemanāmas apkārtējiem. Šis apstāklis ir ļoti būtisks cilvēkiem, kuriem darba vai mācību dēļ nākas tikties klātienē, publiski uzstāties, atstāt respektablu iespaidu.
Zobu kapju nēsāšana rada salīdzinoši nelielu diskomfortu.
Vienkārša zobu kopšana – zobu kapju nēsātājam tā ne ar ko neatšķiras no parastajiem ikdienas rituāliem. Cilvēks kapes noņem, iztīra un izdiego zobus, un uzliek kapes atpakaļ. Rezultātā regulēšanas laikā necieš zobu struktūra, nerodas baltie plankumi un citi bojājumi. Protams, pie nosacījuma, ka cilvēks zobu higiēnas rutīnu veic regulāri un precīzi.
Ērtākas ēdienreizes. Zobu kapes uz ēšanas brīdi ir noņemamas, kas nozīmē, ka cilvēks var normāli paēst, pēc tam iztīrīt zobus un uzlikt kapes atpakaļ. Kā pozitīvs blakus efekts minams arī tas, ka zobu kapju nēsāšana palīdz izveidot veselīgākus uztura paradumus, atsakoties no našķēšanās starp ēdienreizēm.
Svarīgs nosacījums, kuru labam rezultātam strikti iesaka ievērot zobārsti ir – precīzi ievērot kapju nēsāšanas disciplīnu, ārsta norādījumus un neļauties kārdinājumam uzturēties bez kapēm ilgāk kā nepieciešams.
Skaists smaids mūsdienās nav tikai jauniešu prioritāte. Neatkarīgi no tā, cik vecs ir pacients un cik sarežģīts viņa zobu stāvoklis, to labot ir iespējams vienmēr.
Pieaugušā vecumā zobu iztaisnošana ir visbiežāk ir tikai daļa no kopējā ārstniecības plāna. Pirms sākt regulēšanu ar kapēm, tiek salaboti bojātie un/vai izrauti neglābjamie zobi, veikta zobu higiēna. Pēc zobu iztaisnošanas pēc nepieciešamības seko estētiskā plombēšana, protezēšana, trūkstošo aizvietošana ar implantiem, iegūstot līdzenu un salabotu zobu rindu. Pacienti bieži vien vēlas savu smaidu padarīt vēl skaistāku, tādēļ kā noslēdzošais akcents tiek veikta arī zobu balināšana.
Atcerieties – tikt pie skaista smaida mūsdienās ir iespējams jebkurā vecumā, un tā ir nozīmīga investīcija jūsu dzīves kvalitātē!
Ja jūs šī iespēja ir ieinteresējusi, daktere Ineta Majore un “Dentamix” profesionāļu komanda jums ar prieku palīdzēs.