zobu protezēšana

dentamix

mūsdienīga zobārstniecības klīnika Rīgā un Ādažos

ZOBU ĶIRURĢIJA

KAD BŪTU JĀIZSVER GUDRĪBAS ZOBA RAUŠANA?

Biežākais iemesls, kādēļ gudrības zobs būtu jārauj, ir vietas trūkums zobu rindā. Tāpat svarīgs iemesls ir smaganas iekaisums, kas veidojas apkārt zobam, šajā gadījumā bieži vien ir nepieciešams lietot antibiotikas un ir jāplāno zoba izņemšanu. Ja gudrības zobs atrodas slīpi attiecībā pret septīto zobu (dzerokli), tas var radīt ievērojamu bojājumu blakus esošajam dzeroklim, kas arī ir viens no faktoriem, kādēļ būtu jāizsver gudrības zoba ekstrakcija jeb izraušana. Tāpat šķilšanās laikā gudrības zobs var saspiest zobu rindu un veidot saspiestu stāvokli priekšzobu rajonā.

KAD GUDRĪBAS ZOBA RAUŠANA NAV NEPIECIEŠAMA?

Ja zobu rindā ir pietiekoši vietas, lai gudrības zobs varētu pilnībā izšķilties, tad plānot šī zoba raušanu nav nepieciešams. Tāpat, ja pacients spēj nodrošināt labu mutes dobuma higiēnu, kā rezultātā neveidojas caurumi vai citi faktori, kas varētu mazināt zoba ilgdzīvi.

VAI GUDRĪBAS ZOBA RAUŠANA BŪTU JĀPLĀNO?

Jā, parasti gudrības zoba raušanu plāno, proti, ārsts uztaisa rentgenu, novērtē zoba saknes un to, kā zobs guļ kaulā, kas arī nosaka to, cik zobu varēs viegli vai sarežģīti izņemt. Pēc raušanas bieži vien nepieciešams lietot antibiotiķus vai arī pretsāpju līdzekļus.

KAS PACIENTAM BŪTU JĀIEVĒRO PĒC GUDRĪBAS ZOBA RAUŠANAS?

1. Nav ieteicams dzert neko karstu, nesildīt vaigu ar dažādām sildošām kompresēm, nedrīkst iet pirtī, kā arī karstā dušā;

2. Pēc raušanas ir ieteicams paturēt pie vaiga vēsu kompresi

3. Pretsāpju līdzekļus jālieto tikai pēc vajadzības (ja sāp)

4. Nedrīkst lietot burbuļojošus- alkoholiskus dzērienus

5. Ja brūce asiņo, var saritināt cieši kabatslakatiņu, sakost un paturēt 30 minūtes

6. Ja sāpes nav mazinājušās pēc 2 dienām, tad tas nozīmē, ka ir izveidojies zoba ligzdiņas iekaisums. Šajā gadījumā labāk doties pie ārsta un uzsākt ārstēšanu ar antibiotiķiem