zobu protezēšana

dentamix

mūsdienīga zobārstniecības klīnika Rīgā un Ādažos

ZOBU PROTEZĒŠANA

KAS IR ZOBU PROTEZĒŠANA?

Zobu protezēšana ir trūkstošo zobu aizstāšana ar mākslīgiem zobiem vai esošo zobu kroņu daļas atjaunošana un uzlabošana.

KĀDI PROTĒŽU VEIDI PASTĀV?

Protēzes var iedalīt izņemamās un neizņemamās protēzēs. Pie izņemamām protēzēm pieder loks un platīte, savukārt pie neizņemāmām- kroņi, tilti, onleja un plāksnīte.

AR KO ATŠĶIRAS LOKS NO PLATĪTES?

Platīte ir izgatavota tikai no plastmasas materiāla, kā arī ir neizturīgāka un lielāka, līdz ar to- neērtāka. Tas ir vienīgais veids kā protezēt, ja mutes dobumā ir ļoti maz zobu vai nav to vispār. Platīti bieži vien izgatavo kā pagaidu variantu vai viena zoba trūkuma gadījumā.

Lokam ir metāla bāze, kas piešķir izturību, aizņem mazāku platību mutes dobumā, kā rezultātā loks ir daudz ērtāks par platīti. Izgatavo, ja mutes dobumā ir daļējs zobu trūkums un bieži tiek kombinēts ar kroņiem uz balsta zobiem. Var izgatavot bez āķiem un skavām.

KĀ IZVĒLĒTIES ATBILSTOŠĀKOS KROŅUS?

Galvenais, kas jāņem vērā, izvēloties kroni, ir:

1. Vai kronis paredzēts sānu zobam vai priekšzobam. Sānu zobiem vajadzīga izturība, mazāk svarīga ir estētika. Šajā gadījumā derēs metālkeramika, cirkonija keramika vai metāla liets kronis (rajonā, kur to pavisam neredz). Priekšzobiem, savukārt, ļoti svarīga ir estētika, tādēļ šajā gadījumā tiek piedāvāta cirkonija keramika, piemēram, ja zobs ir ļoti pārkrāsojies vai ir ar metāla saknes inleju.

2. Tīras keramikas kroņi - ļoti augsta estētika, bet var likt, ja zobs ir minimāli pārkrāsojies vai krāsu nav mainījis vispār.

3. Kompozīta kroņi - ekonomisks, estētiski labs variants. Nav tik izturīgs, ilglaicīgs, bet skaists.

KAD JĀTAISA SAKNES INLEJA?

Ja zobam, kuram ir paredzēts likt kroni, ir pavisam maz zoba audu vai ir tikai sakne. Saknes inleja rada stumbriņu, uz kura var uzlikt kroni, tā stiprinās zoba kanālā, tādēļ kanālam ir jābūt labi pildītam.

KAD VAR NETAISĪT SAKNES INLEJU?

Ja zobam ir nepieciešamais daudzums zoba audu, kurus papildus var stiprināt ar stiklašķiedras tapām.

KĀPĒC VAJADZĪGI PAGAIDU KROŅI?

Lai izgatavotu kroni, zobs tiek noslīpēts. Ja zobs ir dzīvs, bez pagaidu kroņa tas būs ļoti jutīgs, sāpīgs un mikroorganismi var nodarīt kaitējumu. Kā sekas var būt nerva sāpes zem kroņa. Pagaidu kronis saglabā arī zoba pozīciju, sakodiena augstumu, neļauj smaganai pārklāt zoba pakāpīti. Pagaidu kroņi ir vajadzīgi obligāti, lai nodrošinātu turpmākā kroņa kvalitatīvu kalpošanu.

VAI UZ VISIEM ZOBIEM VAR LIKT PLĀKSNĪTES?

Tas nav labs risinājums nedzīviem zobiem, zobiem ar lielām plombēm un ļoti tumšiem zobiem. Cilvēkiem, kuri griež zobus naktī, tas ir liels risks, jo plāksnīte var atcementēties vai nolūzt.

CIK ILGI KRONIS KALPO?

Kroņa kalpošanas ilgumu nosaka:

1. zobu stāvoklis - jo mazāk ir zobu audu, jo tas ir vājāks, tādējādi kalpos mazāku laika posmu;

2. zobu griešana, cieša sakošana naktī/dienā - tā ir pārslodze zobam un kroņa keramikai, kura rezultātā var lūzt, pastiprināti nodilt, atsedzot kroņa metālu.

KAS BŪTU LABĀKĀ IZVĒLE- ZOBU BALINĀŠANA VAI PLĀKSNĪŠU/KROŅU UZLIKŠANA?

Balināšana ir daudz saudzīgāka un rezultāts būs dabiski gaiši zobi. Ja pacients vēlas sniegbaltus zobus, tad jāizvēlas noteikti plāksnītes vai kroņi, bet šajā gadījumā zobi tiek slīpēti.

VAI VAR IZGATAVOT PLATĪTI BEZ ĀĶIEM?

Var, lietās plastmasas vietā tiek izmantota elastīgā plastmasa (Valplasts).

CIK ĀTRI PĒC ZOBU IZRAUŠANAS VAR IZGATAVOT PLATĪTES?

Var to darīt nekavējoties, bet tad ir jāveic platīšu pārbāzēšana pēc apmēram trīs mēnešiem.

KĀPĒC SMAGANA PIE KROŅA PALIEK TUMŠA?

Ja zobs, uz kura stāv kronis, ir nedzīvs, tad laika gaitā zoba sakne var palikt tumšāka un dot smaganai tumšāku toni.Līdzīgi ir, ja zoba saknē ir metāla saknes inleja, kas var piedot tumšāku krāsu smaganai, kā arī, ja smagana ir iekaisusi, tumši sarkana (šajā gadījumā nepieciešama pareiza kopšana vai, iespējams, kroņa nomaiņ).

KAS IR ONLEJA?

Tā ir liela plombe, kuru izgatavo no keramikas, metāla vai stiprināta kompozīta, kuru vēlāk iecementē zobā.